2015 m. liepos 10 d., penktadienis

EXPO 2015 Milane - diena, pilna įspūdžių ir vaizdų (2 dalis)

Vakar aprašiau savo įspūdžius iš EXPO 2015 Milano parodos bendrais bruožais, o šiandien pratęsiu pasakodama šiek detaliau apie labiausiai patikusius ir nepatikusius paviljonus.

Žinoma, jei važiuosite į parodą, pasidomėkite paviljonais iš anksto ir susidarykite sąrašiuką, ką norite apžiūrėti. Mes, sakyčiau, išvažiavom nelabai pasiruošę - aš tikėjausi, kad apsilankę pagrindiniame informacijos centre Milane gausime daug informacijos apie paviljonus ir ką verta pažiūrėti, bet deja deja, gavome tik lankstinuką apie parodą ir dar tik jos teritorijoje statomus paviljonus (tai reikia suprasti, jis išleistas gerokai prieš prasidedant parodai). Net žemėlapio su paviljonų išdėstymu negavome... Tad viešbutyje bandžiau dar naršyti Facebook'e esančiame EXPO 2015 Milano puslapyje ir ieškoti įdomybių. Tiesa, oficialus Expo interneto puslapis yra labai painus, tad jame nelabai ką radau.

Žodžiu, vakare perskaičiau TOP5 paviljonų, kurie labiausiai patiko vienam britų fotografui. Jame paminėti Pietų Korėjos, Didžiosios Britanijos, Austrijos, Jungtinių Arabų Emyratų ir...dar kažkoks paviljonas. Tad nusprendėm patikėti fotografu ir bandyti bent jau aplankyti šiuos stendus. Aišku, sąraše buvo Lietuvos stendas, žygis iki Italijos regionų stendo ir pagrindinio paviljono, išgirtasis Maroko stendas ir dar daug planų.

Kai praėjome visas oro uosto tipo patikras susidūrėme su šios parodos mastu. Didžiulė erdvė ir akimis neaprėpiama teritorija.


Pradėjom eiti nuo pradžių į kone visus paviljonus, bet tuos, su didžiausiomis eilėmis, aplenkdavom. Juokaudami paskaičiavom, kad, norėdami aplankyti beveik visus paviljonus, kiekviename iš jų galime užtrukti ne daugiau kaip 10 minučių. Taigi po gerų 4 valandų pamatę, kad dar net pusės parodos neapėjom, nusprendėm rinktis paviljonus atidžiau, praleisti tuos, kurie mums iš išorės nelabai patiko, kuriomis šalimis ne itin žavimės ir pan.

Parodos lankymas mums užtruko 9 valandas su dviem pasėdėjimais pavalgyti ir dar pora sustojimų vyno ar alaus ragavimui.

Kadangi buvau mačiusi per žinias, kaip lietuviai pristatė savo paviljoną, tad labai norėjau pamatyti viską, kaip yra. Iš tiesų paviljonas dailus ir labai estetiškai įrengtas. Tie kabantys stikliniai lietaus lašai suteikia lengvumo, o balta spalva ir prieverpsčių ornamentų gėlės įneša lietuviško kolorito. Tik įėjus, man tikrai susidarė geras įspūdis.

Lašas, į kurį gali įeiti
Pirmame aukšte kavinukė su tradiciniu maistu (kažkas panašaus į Čili kaimą su cepelinais ir silke su bulvėmis). Beje, žmonės atsisėdę ant šių kėdžių gali suptis kaip sūpynėse
Ekranuose maisto kelionės į Lietuvą pasakojimai ir kompiuterinis žaidimas, kuriame reikia atskirti itališkus dalykus nuo lietuviškų
Palubėj stikliniai lašeliai

Na, viskas lyg ir gražu, balta. Yra ekranų (kaip ir visuose kituose stenduose). Ir neperkrauta. Tiesa, dar kitoje šios erdvės pusėje galima įsigyti lietuviškų šakočių, kietojo sūrio, paragauti alaus bei nusipirkti knygų ar gintaro karolių. Bet va vis tiek kažko tam paviljone trūko. Na, taip, eini tuo takeliu, viską pažiūri, paprašai, kad tas berniukas uždėtų antspaudą ant žemėlapio ir... išeini. Viskas. Kai apėjom daugelį stendų, tada atėjo mintis, ko trūksta lietuvių paviljonui - veiksmo. Jau rašiau, kad veiksmas yra svarbus, o pas mus, deja, nėra ką veikti. Va, pas estus paviljone irgi nėra kažko ypatingo, bet languose įrengtos sūpynės ir žmonės užsibūna, pasisupa, dar ką nors pažiūri. Va, pas lenkus gali su draugu palenktyniauti dviračiais (aišku, jie stovi vietoje, tik virtualiai matai, kuris lekia greičiau). O pas slovakus gali išpaišyti manekeną pieštuku.

Dviračių lenktynės pas lenkus
Slovakijos stende net duodami pieštukai manekenų apipaišymui
Pas estus galima pasisupti ir net su draugu palenktyniauti, kuris daugiau kartų pakils, specialiuose ekranuose skaičiuojami pakilimai

O pas mus nėra ką veikti... Tad apėjom, apžiūrėjom ir tiek. Na, bet nereikia dievo varyti į medį, buvo ir blogesnių paviljonų, kuriuose net ir minutės nereikėjo užsibūti. Pavyzdžiui, Moldovos stendas. Net jo nuotraukų neturiu iliustracijai... Taigi, įeini į tą stendą, o ten viena lentyna su parduodama knyga apie šią šalį. Eini toliau ir patenki į tokią nelabai didelę salę, kurioje pastatytos kėdės ir priešais jas trys dideli ekranai. Skamba muzika ir kraštiniame ekrane pasirodo eilė šokėjų. Jie šoka ir keliauja per visus tris tuos ekranus. Taip jie prašoka ir baigta. Vėl iš naujo, kitas šokis. Ir viskas.

Arba Airijos paviljonas. Jis pats - tai toks gan nemažas namas, bet įėjus pamatome tik didžiulius ekranus ir takelį tarp jų. Visi ekranai rodo vieną ir tą patį filmuką. Praeini tuos ekranus ir... durys laukan. Na, jei į tą paviljoną eini į vieną iš pirmųjų, tai gal ir sustoji pažiūrėti, kur tame filmuke rodomas traktorius nuvažiuoja, bet kai mums besilankant airiai buvo paskutinieji sąraše, tad užtrukom vos minutę, kol praėjom pro tuos ekranus.

Bet buvo ir įspūdingų stendų, kuriuos surikiuosiu į savo TOP penketuką. Iš karto pasakysiu, kad patiko-nepatiko yra labai subjektyvus dalykas ir šiuos stendus vertinu per savo supratimo prizmę.Ir, žinoma, kad būtų įdomiau, pradedu nuo penktosios vietos ir baigsiu pirmąja.

5. Prancūzija. Man atrodo, kad šis paviljonas labai gerai atitiko temą - pamaitinkime planetą ir tuo pačiu parodė, kuo gali didžiuotis ši šalis. Paviljonas nėra kažkuo labai ypatingas ar prikimštas technologijų. Tiesiog jis man patiko todėl, kad yra erdvus ir kad moko mus pakelti akis į viršų.

Šalia paviljono plyti laukas lysvių su daržovėmis. Ir gegužės pabaigoje derlius buvo jau gana nemenkas.
Paviljono palubėje kabo viskas, kuo didžiuojasi Prancūzija ir kas šioje šalyje gaminama
Kaip gi Prancūzija be levandų....
Aišku, kabo ir šampanas
O išėjus randame štai tokį automobilį - bistro :)
4. Rusija. Kai kuriose žiniasklaidos priemonėse buvo rašoma, kad žmonės dėl politinių priežasčių ignoruoja Rusijos stendą, tačiau man tokio įspūdžio tikrai nebuvo. Visi iš vieno paviljono keliauja į kitą ir kadangi čia prie įėjimo nėra eilių, jis gana erdvus, tai daugelis ramiai ten žygiuoja. Pirmiausia, žinoma, krenta į akis veidrodinis pastato stogas. O viduje vėlgi daugybė to, kuo gali pasigirti ši šalis. Kai kuriomis valandomis paviljone organizuojamos maisto ir gėrimų degustacijos, bet mes, deja, atėjom netinkamu laiku.
Paviljonas patiko savo erdve, šiek tiek pažįstamais (iš vaikystės) daiktais, kurie atgaivinti naujam gyvenimui, bei savotišku paprastumu.
Sienos iš herbarijų - džiovinti augalai su aprašymais.
Kas prisimena tokius daiktus? :)
Šioje salėje tam tikromis valandomis vyksta gėrimų degustacijos

Nacionalinio maisto degustacijų tvarkaraštis
Kitoje salėje nuotraukos su tradiciniais rusiškais patiekalais
O kaip nepasigirti, kad Rusijoje randamos beveik visos Mendelejevo lentelės medžiagos
3. Azerbaidžanas. Šį paviljoną lankėme savo kelionės po parodą pabaigoje, o mano fotoaparatas nebeatlaikė tokio dienos darbo ir gaudė paskutiniuosius atodūsius. Tad kadrų iš to paviljono turiu labai nedaug. Bet paviljonas gražus - jaukumas suderintas su modernumu. Jau pats pastatas įdomus - su gaublio formos išsikišimu, o pati šalis nustatė papildomai savo temą - skonių ir spalvų simfonija. Visos detalės apgalvotos, suderintos tarpusavyje.
Kaip ir visur, gausu ekranų, yra liečiamieji ekranai patiems lankytojams sužinoti daugiau informacijos apie tam tikrus produktus, yra ir kažkokie aparatai, į kuriuos gali įkišti rankas. Kai kur groja muzika, o kai kur galima rasti ir tarybinio paveldo - trijų litrų stiklainių su konservuotomis daržovėmis.
Beje, jau minėjau, bet pagyrėme šį paviljoną dar ir už tai, kad jame yra eskalatoriai, kurie pakelia į visus tris pastato aukštus, o po to galima nusileisti liftu. :)

Tokių gėlių buvo visų spalvų ir šalia ekranai su tos spalvos vizualika
Šalies forma parodyta netradiciškai

2. Slovakija. Paviljonas, pilnas įdomybių. Prie pastato skulptūros, kurios sudomina, kita pastato siena su žaliuojančiu veidu, o įėjus pasitinka metalinis paukštis ir auksinis kiaušinis. Tai stendas, kuriame yra ką veikti: jau rodžiau, kad jame galima piešti ant manekenų, jame galima apsidairyti po Slovakijos gražias vietas, čia asistentai lankytojams ant kaklo užkabina po planšetę, kur gali rasti gausybę interaktyvios informacijos apie šalį. Galiausiai, gali pailsėti ant teniso kamuoliukų suolelio. Taigi, pliusai už įtraukimą, už sudominimą, už tai, kad yra kur akis paganyti.

Skulptūra, kurią reikia apžiūrėti iš visų pusių
Sienos iš kruopų talpų
O ant grindų prie kruopų yra ir šaukštų
Virtualus apsidairymas gamtoje
Gera idėja sporto aikštynui :)
Žmogus ant sienos
1. Pietų Korėja. Žinoma, papirko tos technologijos, šokantys robotai-ekranai, gausybės puodas, badaujančio vaiko akys projekcijoje ir žaliuojanti siena. Man atrodo, kad šis paviljonas geriausiai atspindėjo temą ir jame nebuvo tik giriamasi pasiekimais, bet ir keliamas klausimas, ką valgysime, parodoma, kad vieni badauja, o kiti sukasi apsivalgymo rate. Taigi ne tik gražus bei įspūdingas paviljonas, bet ir verčiantis susimąstyti.

Ruoškitės pastovėti eilėje
Maisto pavadinimai ant sienos
Besisukantis ratas su pavalgiusio žmogaus bėgančia projekcija
Alkanas vaikas, kuris vis atsisuka ir pažiūri neįtikėtino graudumo akimis

Robotai-ekranai
 
Apverstos puodynės ir ant jų projektuojami maisto patiekalai

Ir teisingai - nėra ko čia tų žuvų kankinti akvariumuose, geriau tegul jos plaukioja ekranuose
Vartojimas ir to pasekmės

Toks tad mano penketukas. Tiesa, turiu užsirašiusi sau dar penkis ar net daugiau paviljonų, kuriuos verta paminėti, tad turbūt neapsieisiu be dar vieno įrašo šia tema. :)

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą