2012 m. vasario 17 d., penktadienis

Švilpikai

Nežinau kodėl, bet man atrodo, kad vakar švęsta Vasario 16-oji Lietuvoje buvo bent šiek tiek šventiškesnė nei anksčiau. Šį kartą su mažiuku neišsiruošėm į miesto aikštę, bet stebėjom per televiziją vėliavų pakėlimo ceremoniją, transliuotą iš Vilniaus. Tos mirgančios trispalvės, besišypsantys žmonės... Gražu. :)

O vakare kažkaip netikėtai žiūrėjom laidą "Valanda su Rūta". Kad ir kaip bandė vedėja dramatizuoti padėtį ir uždavinėjo tokius neva provokuojančius klausimus, bet tik vienas Donatas Katkus ten kėlė bangas, o visi kiti pašnekovai (kaip bebūtų keista lietuviškose laidose) buvo kupini optimizmo ir pasididžiavimo savo šalimi. Šaunu! Ir reikėtų daugiau tokių žmonių rodyti per televizijas, o ne nuolat pasakoti, kiek gaisrų įvyko ar kas žuvo avarijose.

Be to, jau ir viešai pasigirsta nuomonių, kad norėtųsi artimuosius bei gimines pasveikinti Valstybės atkūrimo proga nusiunčiant atviruką su pavaizduota trispalve ar Lietuvos simbolika. Tik va, bėda, kad atvirukų su širdelėmis Valentino dienai yra pilnos parduotuvės, o skirtų šiai valstybinei šventei - beveik nė vieno. Aišku, išeitis pagaminti atviruką patiems, bet ne visi mėgsta rankdarbius. Todėl tikrai, turbūt prekybininkams ar atvirukų leidėjams reikėtų apie tai susimąstyti. O jeigu ką, rašykit man - ir aš galiu jums atviruką pagaminti. ;)

Kad mano įrašas šiandien nesibaigtų tik pamąstymais apie valstybinę šventę, siūlau tikrą lietuvišką patiekalą - švilpikus. Tiesa, juos paragavau tik gal prieš dvejus metus fabriko, kuriame dirbu, valgykloje. Nepamenu, kad namie jų būtume kada gaminę, o valgykloje šis patiekalas populiarus. Beje, ir labai pigus, o porcija didžiulė. Žodžiu, jei imam pusę porcijos švilpikų ir kompoto, galima papietauti ir už litą. :) Gera ta mūsų valgykla. :)


Sudėtis:
Švilpikams:
1 kg bulvių
1 kiaušinis
3-4 valg. šaukštai miltų
Druska
Padažui:
~100 g rūkyto kumpio (kas mėgsta riebiau, naudokite riebesnę mėsą)
Svogūnas
1 kupinas valg. šaukštas miltų
Stiklinė pieno
2 kupini šaukštai grietinės

Paruošimas:
Bulves nuskusti, supjaustyti gabalėliais ir išvirti. Kai jos taps minkštos, nupilti vandenį ir palikti atvėsti. Atšalusias bulves sutrinti arba sumalti mėsmale. Į masę įmušti kiaušinį, sudėti miltus, įberti druskos ir išminkyti. Labai ilgai minkyti nereikėtų, tiesiog produktai turi susijungti į vienalytę masę.
Stalą pabarstyti miltais, iš indo imti gabalą tešlos ir padaryti iš jo volelį. Jį šiek tiek suspausti, kad būtų plokščias ir supjaustyti rombais. Paruoštus švilpikus dėti į kepimo skardą, išklotą kepimo popieriumi. Kepti įkaitintoje iki 200 laipsnių orkaitėje apie 15-20 minučių arba kol gražiai paruduos. Iškepę jie atrodo taip:


Kol švilpikai kepa, paruošti spirgučių padažą. Žinau, žinau, kad tai ne pats sveikiausias maistas, bet nebūtume lietuviai, jei nevalgytume visokių bulvinių patiekalų su spirgučių padažu. :)
Kumpelį (ar lašinukus) supjaustome mažais kubeliais. Sudedame juos į keptuvę ir statome kepti ant nedidelės ugnies. Jei mėsa liesa, įpilti šiek tiek aliejaus, o jei lašinukai, reikėtų laukti, kol kepant iš jų pradės skirtis riebalai. Kai mėsa apkepa, į keptuvę sudėti smulkiai pjaustytą svogūną. Įberti prieskonių (pagal skonį) ir miltus. Viską gerai išmaišyti ir po minutės supilti pieną. Vėl išmaišyti ir kai padažas ims tirštėti, sudėti grietinę. Paskutinį kartą leidžiame padažui suburbuliuoti ir baigta.
Tiesa, jei padažas tampa per tirštas, įpilkite dar šiek tiek pieno arba vandens.
Iškepusius švilpikus užpilame padažu ir skanaus!

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą