2011 m. lapkričio 30 d., trečiadienis

Kriaušių užkandis

Šiandien receptas bus labai paprastas. Apskritai mėgstu paprastus ir gana greitai pagaminamus patiekalus iš produktų, kurie dažniausiai jau guli šaldytuve. Tiesa, kartais užplūsta nuotaika, kai norisi pagaminti kokį ypatingą tortą, ir net susirašau, kokių produktų jam reikia nusipirkti, bet dažniausiai sukuosi su tais produktais, kurie yra mano sandėliuke ir šaldytuve. Užtenka ir ten esančių produktų skonių variacijoms. :)

Šį kartą mano fantaziją įjungė gana nemenkas kiekis kriaušių iš tėvų sodo. Žiūrėjau aš į vis sirpstančias kriaušes ir galvojau, ką tokio su jomis padaryti. Uogienės nesinori, kompotą jau viriau. Dar liko pyragai, bandelės (beje, artimiausiu metu pasidalinsiu ir šiais receptais). Bet norisi ir kažko originalaus, ne saldaus. Galvojau, galvojau... Ir sugalvojau! Užkandis puikiai tinka su liesa mėsa ar prie taurės balto vyno. Taigi... 

Sudėtis: 
Kriaušės
Alyvuogės žaliosios (galima naudoti įdarytas alyvuoges - aš mėgstu su tunu ar lašiša)
Nedidelis svogūnas
Kietasis sūris

Paruošimas:
Kriaušes nulupti, išimti sėklas,supjaustyti. Mano kriaušės buvo nedidelės, todėl pjausčiau ketvirčiais, bet didesnes kriaušes reikėtų pjaustyti mažesniais gabalėliais ar gana storomis riekelėmis. 
Ant kriaušių užbarstyti šiek tiek mėgstamų prieskonių – aš naudojau prieskonius, kuriuose yra šiek tiek česnako. Ant kriaušių dėti labai plonai pjaustytas svogūno riekeles, per puse perpjautas  alyvuoges ir užbarstyti tarkuotu kietuoju sūriu. Kišti į įkaitintą orkaitę ir kepti, kol sūris įgaus gražų rusvą atspalvį. Skanaus! 

 

2011 m. lapkričio 29 d., antradienis

Paprika, įdaryta kuskuso kruopomis

Kai išgirstame pavadinimą "Įdaryta paprika", dažniausiai įsivaizduojame, kad į jos vidų galime sugrūsti tik mėsos faršą. Visai ne! Galima paruošti labai skanų patiekalą ir nenaudojant mėsos. Taigi - dar viena idėja vegetariškiems pietums: paprika, įdaryta kuskusu. 

Sudėtis:
1 morka
Pusė vidutinio dydžio cukinijos
0,5 stiklinės kuskuso kruopų
70 g sūrio „Brinza“
4 paprikos
Džiovintos petražolės
Malta raudona paprika
Maltas kuminas (indiški kmynai)
Druska, pipirai
Skiltelė česnako
Aliejaus kepimui

Paruošimas:
Paprikas nuplauti, perpjauti pusiau ir išimti sėklas. Pasiruošti įdarą. Kuskuso kruopas užpilti 0,5 stiklinės verdančio vandens. Indą uždengti ir palikti 5-7 min. - per tiek laiko skystis susigers į kruopas. Po to indą atidengti, įpilti šiek tiek alyvuogių aliejaus, pabarstyti maltais kuminais, malta raudonąja paprika ir viską gerai išmaišyti.
Labai smulkiais kubeliais supjaustyti morką ir cukiniją. Į keptuvę pilti aliejaus, jį įkaitinti ir suberti morkų kubelius. Šiek tiek apkepinti ir suberti cukinijas. Viską pabarstyti druska, pipirais, išmaišyti ir kepti, kol daržovės bus beveik minkštos. Po to suberti kuskuso kruopas ir išmaišyti. Keptuvę nuimti nuo ugnies ir suberti smulkiais kubeliais pjaustytą sūrį „Brinza“, pabarstyti džiovintomis petražolėmis ir įspausti česnako skiltelę. Išmaišyti, ir įdaras paruoštas.
Įdarą šaukšteliu dėti į paprikų puseles ir jas išdėti į aliejumi pateptą kepimo skardą. Kepti įkaitintoje iki 200 laipsnių orkaitėje apie 15 min. Paprikos neturi sukepti – jos turi būti šiek tiek traškios. 

 

2011 m. lapkričio 28 d., pirmadienis

Lęšių sriuba su antiena

Mes beveik kasdien verdame sriubą. Anksčiau mano vyras labai mėgo Leningrado agurkinę sriubą (tą, kuri verdama su perlinėm kruopom ir raugintais agurkais) ir galėjo valgyti ją kone kasdien. Dabar favorite tapo charčio sriuba. Bet man virti tą pačią sriubą kelias dienas iš eilės ranka nekyla, tad nuolat eksperimentuoju ir beveik kas kartą kuriu naują sriubą. Šį kartą - tai lęšių sriuba su antiena.


Sudėtis:
Pusė anties krūtinėlės
Sauja žaliųjų lęšių
Sauja raudonųjų lęšių (galima naudoti venos rūšies lęšius - arba raudonuosius, arba žaliuosius)
Svogūnas
1 valg. šaukštas miltų
Druska, pipirai, 3 lauro lapai

Paruošimas:
Anties krūtinėlę šiek tiek apkepinti keptuvėje, po to dėti į puodą, užpilti vandeniu, įberti druskos, pipirų, įdėti lauro lapus ir virti apie 10-15 minučių. Po to į puodą sudėti lęšius ir virti dar apie 15-20 minučių. Svogūną susmulkinti ir pakepinti keptuvėje. Kai svogūnai pagels, į keptuvę įdėti šaukštą miltų ir dar šiek tiek pakepinti. Kai lęšiai gerai išverda, į puodą sudėti kepintus svogūnus su miltais ir dar šiek tiek pavirti. Anties krūtinėlę išimti iš puodo ir supjaustyti norimo dydžio gabalėliais. Į lėkštę dėti keletą anties gabalėlių ir užpilti sriuba. Patiekti su grietine.Skanaus!

2011 m. lapkričio 27 d., sekmadienis

Daržovėmis įdarytos bulvės

Kaip jau esu minėjusi, mėsą mes valgome retai, todėl turiu nuvilti mėsos mėgėjus - mėsiškų patiekalų receptų mano blog'e bus nedaug. O dažnas paklaus: tai ką tada valgyti, jei nevalgot mėsos. Turiu pasakyti, kad, ir nenaudojant mėsos, yra ką valgyti. :) Taigi šiandien vienas iš tų vegetariškų pietų receptų - daržovėmis įdarytos bulvės. 


Sudėtis:
10 vidutinio dydžio bulvių
2 morkos
1 didelis svogūnas
2 pomidorai
Cukinija
Fermentinis sūris (aš naudojau savo mėgstamą "Prussia")
Druska, pipirai
2 šaukštai grietinės
2 skiltelės česnako
Aliejus kepimui

Paruošimas:
Bulves nuskusti, perpjauti išilgai, sudėti į puodą ir virti tol, kol jos taps beveik minkštos (tokios, kaip rusai sako, pusiau gatavos). Atvėsusias bulves išskobti, padarant gana gilias duobutes įdarui.
Įdarui smulkiai supjaustyti svogūną, stambia tarka sutarkuoti morkas ir cukiniją. Pomidorus nulupti ir supjaustyti mažais gabalėliais. Į įkaitintą keptuvę įpilti aliejaus, sudėti svogūną ir šiek tiek apkepti. Vėliau sudėti morkas, cukiniją ir pomidorus. Kepti kelias minutes, pabarstyti druska, pipirais. Baigiant kepti įdėti grietinės ir gerai išmaišyti. Baigus kepti ir nuėmus keptuvę nuo ugnies, į paruoštą įdarą įspausti česnako ir vėl išmaišyti.
Į išskobtas bulvių puseles dėti įdaro, pabarstyti tarkuotu fermentiniu sūriu. Bulves sudėti į kepimo skardą ir kepti įkaitintoje iki 200 laipsnių temperatūros orkaitėje apie 15-20 minučių. Patiekti su trintais pomidorais ir krienais. Be to, šios bulvės gali būti patiekiamos kaip garnyras prie mėsos ar žuvies patiekalų. 

P.S. Bulvių, kurios liko išskobus puseles, šiam patiekalui nenaudojau. Žinoma, galite jas sudėti į įdarą, bet galite panaudoti ir kitam patiekalui. :)

2011 m. lapkričio 25 d., penktadienis

Idėja: volelis-šunelis

Namie jauku ne tik tada, kai ant stalo garuoja ką tik paruošta vakarienė, bet ir kai kambariuose šilta. Todėl šį kartą dalinuosi idėja, užtikta viename iš namų apyvokos žurnalų.

Vis labiau vėstančiais vakarais jaučiate, kad pro durų plyšius ūžauja vėjai? Kad skersvėjai nešeimininkautų jūsų namuose, galite pasisiūti štai tokį volelį-šunelį.


Manau, jį būtų galima panaudoti ne tik durų plyšiams uždengti, bet praverstų ir ten, kur langai ne itin sandarūs. O be to, tik nuo jūsų fantazijos priklauso, ar volelis bus šuneliu, ar ... begemotu, ar zebru. :) Šiltų vakarų!

Kitokia duonos mišrainė

Turbūt visi yra valgę mišrainės su juodos duonos kubeliais. Šį kartą siūlau variaciją šia tema - kai kuriuos produktus pakeičiau, o kai kuriuos paruošiau ne taip, kaip įprasta. 


Sudėtis:
3 riekės juodos duonos
Pusė skardinės žirnelių
100 g sūrio „Brinza“
2 kiaušiniai
2-3 šaukštai majonezo
Aliejaus kepimui
Skiltelė česnako

Paruošimas:
Nupjaustyti nuo juodos duonos pluteles, riekes supjaustyti kubeliais ir pakepinti aliejuje. Apkepusius kubelius pabarstyti druska, ant jų užspausti skiltelę česnako ir išmaišyti.
Dubenėlyje šakute išplakti 2 kiaušinius ir keptuvėje su šlakeliu aliejaus iškepti omletą. Atvėsusį omletą supjaustyti smulkiomis juostelėmis ir sudėti į salotinę. 
Į salotinę suberti žirnelius, supjaustytą mažais kubeliais Brinzos sūrį. Suberti ir duoną su česnakais, uždėti majonezo ir sumaišyti. Skanaus!

2011 m. lapkričio 24 d., ketvirtadienis

Daržovės kinietiškai

Kadangi sakoma, jog kinai, ruošdami maistą, neįsivaizduoja jo be stebuklingojo natrio glutamato ir barsto jį visur, kur tik galima, tad kartas nuo karto eksperimentuoju savo virtuvėje ir bandau pagaminti kinietiškus patiekalus be šio priedo. Be to, pastarąjį kartą, kai pavalgėme neva tikrų kiniečių paruošto maisto, jautėmės nekaip - kažkaip per riebu buvo ir skonis toks ganėtinai prėskas.O gal tiesiog Klaipėdoje neradome geriausio kinietiško maisto restorano. Tačiau kaip bebūtų, gaminti kinietiškus patiekalus galima ir namie.

Šios dienos recepto sudėtį jau beveik paskelbiau šio blog'o Facebook profilyje.


Iš šių ingredientų pagaminau puikiausias daržoves kinietiškai. Patiekalas išėjo labai skanus, daržovės neperkepusios, traškios, o padažas beveik toks pat, kaip patiekiama kinietiškuose restoranuose.

Sudėtis (2 gan didelės porcijos):
1 didelis svogūnas
Cukinija
Raudonoji paprika
Didelė morka
Pomidoras
2skiltelės česnako
Sojų padažas
1 valg. šaukštas sezamų sėklų
Mažas džiovintas čili pipiras
Druska, juodi pipirai
½ šaukštelio maltos džiovintos raudonosios paprikos
1 valg. šaukštas krakmolo

Paruošimas:
Daržoves nulupti ir supjaustyti: svogūną, pomidorą, papriką stambiai, cukiniją – šiek tiek smulkiau, o morkas šiaudeliais. Česnaką susmulkinti.
Įkaitinti gilią keptuvę Wok‘ą. Tokioje keptuvėje visas kepa labai greitai, todėl visas daržoves reikia pasiruošti iš anksto, kad vėliau būtų galima dėti vieną ingredientą po kito ir maišant kepti. Be to, šiam patiekalui daržovės turi būti ne perkeptos, o tik šiek tiek apkeptos ir turi jaustis jų traškėjimas. Taigi patiekalą paruošite kone per penkias minutes.
Įpilti į keptuvę aliejaus ir į įkaitusį aliejų sumesti cukinijas bei morkas. Maišant truputį pakepinti. Pabarstyti druska ir pipirais, sutrintu džiovintu čili pipiru (galima naudoti ir šviežią čili pipirą). Sudėti papriką ir vėl šiek tiek pakepinti. Galiausiai dėti svogūnus, pamaišyti, po minutės dėti pomidorą ir vėl pamaišyti. Įpilti keletą šaukštų (o geriau iš akies ir pagal kiekvieno skonį) sojų padažo. Krakmolą ištirpinti ¼ stiklinės vandens ir supilti į keptuvę. Viskas labai greitai sutirštėja, todėl iškart į keptuvę dar įpilti gerą stiklinę vandens. Padažas turi būti tokios konsistencijos kaip netirštas kisielius. Jei trūksta skonio, įpilti dar šiek tiek sojų padažo. Suberti smulkintus česnakus, sezamų sėklas ir keptuvę iškart nuimti nuo ugnies. Daržoves patiekti su ryžiais ar kuskuso kruopomis.Skanaus! 


Beje, ar žinote, kad lietuviškai kuskuso kruopos vadinamos „kruopainiais“? Prieš keletą dienų pasinaudojau akcija ir nusipirkau Elžbietos Monkevič knygą "Žaidžiame virtuvę". Ten ir užmačiau tokį pavadinimą. Kažkaip keistai man skamba tas lietuviškas pavadinimas. Beveik taip pat kaip spausdintuvą pavadinti čiurkšliu. :) 



2011 m. lapkričio 23 d., trečiadienis

Baklažanų suktinukai

Šį kartą dalinuosi vienu iš savo firminių receptų, kurį dažnai ruošiu, kai pas mus atvažiuoja svečiai. Tai baklažanų suktinukai su varške. Rieboka, bet skanu. Kas laikosi dietos, tiems šito patiekalo nerekomenduoju. :) O kas perdėtai kalorijų neskaičiuoja, tiems šis užkandis turėtų patikti.


Sudėtis:
Baklažanas
150 g riebios varškės
Skiltelė česnako
Džiovintos petražolės
Džiovintos mėtos
Druska, pipirai
2 šaukštai natūralaus jogurto
Aliejaus kepimui

Baklažaną supjaustyti išilgai plonomis riekelėmis ir apkepti keptuvėje. Apkeptas riekeles dėti ant popierinio rankšluosčio, kad susigertų riebalų perteklius.
Varškę sumaišyti su prieskoninėmis žolelėmis, įspausti skiltelę česnako ir sumaišyti su natūraliu jogurtu.Česnakas ir varškė įdare yra būtini, o visi kiti ingredientai gali būti keičiami priklausomai nuo fantazijos ir nuotaikos. Šį kartą gaminau su petražolėmis ir mėtomis, bet dažnai tame įdare būna krapai. Be to, į varškę galima dėti ir maltų graikinių riešutų.
Ant atvėsusių baklažanų riekelių dėti įdaro ir susukti. 
Skanaus!

P.S. Antros nuotraukos su visais suktinukais įkelti negaliu, nes kažkodėl ji man persisuka. Pabandysiu įkelti į šio puslapio Facebook profilį čia

2011 m. lapkričio 22 d., antradienis

Carpaccio be mėsos

Dažniausiai carpaccio (karpačio) suprantamas kaip žalios, labai plonai pjaustytos mėsos užkandis. Tačiau mes mėsos valgome nedaug - dažniausiai ją naudojame kaip pagrindą tvirtam sultiniui ar labai retais atvejais išsikepam kokius vištienos kotletukus. O tuo labiau valgyti žalią mėsą... na, švelniai tariant, tai ne man. Net nelabai suprantu tų žmonių skonio, kurie valgo steikus, iškeptus tik tiek, kad susidarytų plona iškepusios mėsos plutelė, o vidus lieka žalias. Na, bet tai skonio reikalas. 

Todėl ir mano karpačio kitoks - be mėsos, o su burokėliais. Tiesą sakant, iki šiol burokėlius valgydavau taip pat retokai. Jie mano pilvui tikdavo tik marinuoti ir šaltibarščių pavidalu. Bet prieš keletą savaičių pabandžiau atrasti kitokį burokėlių skonį ir, atrodo, man pavyko.

Taigi, karpačio su burokėliais. 


Sudėtis (2 nedidelėms porcijoms):
2 maži, virti burokėliai
Pusė obuolio
Pomidoras
1/3 svogūno
Pusės citrinos sultys
3 šaukštai sojų padažo

Užpilui:
2 šaukštai natūralaus jogurto
1/3 šaukštelio tikrų krienų
Druska, pipirai
1 valg. šaukštas citrinos sulčių

Paruošimas:
Virtus burokėlius supjaustyti labai plonomis riekelėmis. Ant jų užspausti citrinos sulčių, užpilti sojų padažo ir palikti bent porai valandų. Pomidorą nulupti, perpjauti pusiau ir supjaustyti plonomis riekelėmis. Tokiais pat gabalėliais supjaustyti ir pusė obuolio. Susmulkinti šiek tiek svogūno.
Į lėkštę paeiliui dėti burokėlių, obuolių ir pomidorų riekeles. Ant viršaus pabarstyti šiek tiek svogūno.
Užpilui jogurtą sumaišyti su krienais, druska, pipirais ir įspausti šiek tiek citrinos sulčių. Užpilu pagardinti karpačio.


 Išėjo labai lengvas užkandis. Galima šį karpačio pateikti ir kaip garnyrą prie mėsos ar žuvies patiekalų. Skanaus!

2011 m. lapkričio 21 d., pirmadienis

Napoleonas, keptas keptuvėje

Aš labai mėgstu saldumynus. Bandelės, pyragai ir kitokie skanėstai man yra tiesiog būtini. Jei per dieną nesuvalgau nieko saldaus, tai vakare jaučiu angliavandenių abstinenciją ir suku ratus aplink šaldytuvą, kur vis bandau rasti kažką, kas galėtų tą angliavandenių trūkumą panaikinti.

Vakar sugalvojau, kad reikia išsikepti kokį skanų pyragą ar net tortą. O ko gi savęs nepalepinus ir nesuvalgius torto tiesiog šiaip - be jokios progos. :) Tačiau susiruošus kepti, pamačiau, kad šaldytuve tyliai tūno tik vienas vienintelis kiaušinis. Aišku, bėgti pirkti nesinorėjo, todėl sukausi iš padėties ir radau tam puikų sprendimą - tortą "Napoleonas", kuris kepamas keptuvėje. 

Iš tikrųjų šį tortą gaminu jau ne pirmą kartą. Jis pakankamai greitai paruošiamas ir bent jau man labai skanus. Pirminį šio torto receptą buvau radusi Supermamų forume, tačiau receptą šiek tiek pakoregavau, todėl tortas išėjo su persimonų skoniu. 

Tešlai:
Pusė stiklinės grietinės
Pusė stiklinės saldinto kondensuoto pieno
3 šaukštai cukraus
Pusė šaukštelio kepimo miltelių
2,5-3 stiklinės miltų

Pertepimui:
1 kiaušinis
3 šaukštai cukraus
2 šaukštai miltų
350 ml pieno
100 g sviesto
Pusė stiklinės kondensuoto pieno
Didelis prinokęs persimonas
Citrinos sultys

Paruošimas:
Tešlai grietinę, kondensuotą pieną sumaišyti su cukrumi ir kepimo milteliais. Po truputį dėti miltus ir suminkyti minkštą, bet prie rankų nelimpančią tešlą. Ją padalinti į 6 dalis ir iškočioti plonus lakštus. Patarčiau pasiruošti visus lakštus iškart prieš kepant.
Gerai įkaitinti keptuvę ir po vieną iškepti lakštus. Kepti sausoje keptuvėje be jokių riebalų. Lakštai kepa labai greitai – gal po kokią minutę iš kiekvienos pusės.
Kol lakštai vėsta, pasiruošti plikytą kremą. Kiaušinį išplakti su cukrumi. Įdėti miltus ir gerai išmaišyti. Supilti pieną ir vėl gerai išmaišyti. Statyti indą su kremu ant silpnos ugnies ir virti nuolat maišant, kol kremas sutirštės. Tada nuimti puodą nuo ugnies, įdėti sviestą, supilti kondensuotą pieną ir išmaišyti. Leisti kremui atvėsti.
Didelį prinokusį persimoną nulupti ir virtuviniu trintuvu sutrinti su trupučiu cukraus ir citrinos sulčių.
Atvėsus torto papločiams, formuoti tortą. Dėti vieną tešlos lakštą ir jį sutepti kremu. Po to dėti kitą lakštą – sutepti persimono mase. Persimono masės šiek tiek pasilikti.
Po to dėti kitus lakštus ir juos pertepti kremu. Uždėjus paskutinį tešlos lakštą, likusį kremą sumaišyti su atidėta persimono mase ir tada aptepti torto viršų.
Tortą dėti į šaldytuvą ir palaikyti bent kelias valandas. Aš torto niekuo nepuošiau, bet jei ruošite jį kokiai šventei, papuoškite persimono gabalėliais.


Tortas minkštas, sodrus, saldus ir labai skanus. :)  Gaila, kad visi skanūs dalykai taip greitai baigiasi... Tiesa, dar pusė šito torto yra, tačiau tiek jo liko tik labai didelės mano valios jėgomis - būčiau galėjusi visą dieną tik šį tortą ir tevalgyti... :)

2011 m. lapkričio 20 d., sekmadienis

Užtepėlė su tunu

Šiandien buvo puiki diena vežimėlio stumdymui. Negaliu patikėti, kad lapkričio antroje pusėje vis dar žaliuoja žolė, kai kurie medžiai dar su lapais, o termometro stulpelis pakyla iki +11 laipsnių. Ruduo nesibaigia, ir aš tuo labai džiaugiuosi. Ta proga šiandien kepiau labai paprastą tortą su persimonais. Kadangi jis dabar ilsisi šaldytuve ir laukia mano ryto pusryčių, tai jo receptą parašysiu rytoj. 

O šį vakarą siūlau užtepėlę su tunu. Paprastas receptas, kai norisi kažko labai greitai paruošiamo ir pakankamai sotaus užkandžio. Manau, šią užtepėlę puikiai galima patiekti ir netikėtai užsukusiems svečiams. Žinoma, jei savo "sandėliukuose" (t.y. spintelėse, lentynėlėse ir kitose virtuvės vietose) turit reikiamų produktų. Mano sandėliukas nuolat papildomas, tad sudėjau, ką turėjau, ir rezultatas man patiko. :) 



Sudėtis:
Skardinė tuno aliejuje
Skardinė žaliųjų alyvuogių (aš naudojau alyvuoges, įdarytas tunu - dažniausiai tokios pasitaiko mano sandėliuke, bet šiam patiekalui puikiai tinka ir neįdarytos alyvuogės)
2 šaukštai majonezo
Mažas svogūnas
70 g sūrio "Brinza"
Pipirai
Moliūgų sėklos

Paruošimas:
Visus produktus, išskyrus moliūgų sėklas, sudėti į virtuvinį trintuvą (kombainą ar kaip jį ten kitaip pavadinti) ir sutrinti iki vientisos masės. Įberti šiek tiek pipirų ir išmaišyti. Druskos nebėriau, nes sūris ir alyvuogės suteikia pakankamai sūrumo. 
Moliūgų sėklas apkepinti. Užtepėlę patiekti su juoda duona ir kepintomis moliūgų sėklomis. Skanaus pasiskanavimo!


2011 m. lapkričio 19 d., šeštadienis

Charčio sriuba

Kai namuose pasidaro tylu, o mažasis mūsų dienotvarkės sudarytojas saldžiai pučia į ūsą, lieka visai nedaug laiko nebaigtiems darbams ir naujam įrašui. :) Šį kartą pasidalinsiu dabar mūsų namuose einamiausios sriubos receptu. Tai aštrioji charčio.

Charčio receptų internete yra gan daug - kai kurie iš jų, rašoma, tikri gruziniški, bet man patinka toks šiek tiek supaprastintas variantas: be riešutų ir specifinių gruziniškų padažų, o tokia, kuriai produktų nereikia ilgai ieškoti ir jų beveik visada būna namie. 



Taigi sriubai reikės:
200 g jautienos (kas nori, kad sriuba būtų ne tik sriuba, o ir antrasis patiekalas, turėtų dėti mėsos bent kelis kartus daugiau. Tačiau mes norime tik gero sultinio, todėl dedame nedidelį gabalėlį)
1 didelė bulvė
1 svogūnas
1 didelė morka
1 raudonoji paprika
1 pomidoras
5 skiltelės česnako
1,5 saujos apvalių ryžių
2 šaukštai pomidorų padažo
Daug pipirų, mažas džiovintas čili pipiras, keli lauro lapeliai
Druska
Švieži arba šaldyti žalumynai (petražolės, krapai)

Paruošimas:
Jautieną supjaustyti nedideliais gabalėliais ir šiek tiek apkepinti keptuvėje. Mėsą sudėti į puodą, užpilti vandeniu, įdėti druskos, maltų pipirų, čili pipirą ir virti mažiausiai valandą, kol mėsa visiškai suminkštės. Tada į puodą dėti ryžius ir virti apie 10-15 min. Po to sudėti nedideliais kubeliais pjaustytą bulvę. Kol bulvės virdamos šiek tiek suminkštės, pasiruošti likusias daržoves. Smulkiai supjaustyti svogūną, morką, papriką, nuluptą pomidorą. Keptuvėje šiek tiek apkepinti svogūną. Kai svogūno gabalėliais taps skaidrūs, sudėti morką, papriką ir kelias minutes pakepinti. Vėliau į tą pačią keptuvę sudėti pjaustytą pomidorą ir kepinti, kol pomidoras sukris ir nebesimatys jo gabalėlių. Tada dėti pomidorų padažą ir dar truputį patroškinti. Daržoves sudėti į puodą su ryžiais, mėsa, bulvėmis ir pavirti kelias minutes. Paragauti, ar užtenka druskos ir, svarbiausia, pipirų. Sriuba turi būti aštroka. Nukelti puodą nuo ugnies ir į jį sudėti smulkiai pjaustytas česnako skilteles ir žalumynus. Puodą uždengti ir leisti keletą minučių pastovėti. Patiekti su grietine. Skanaus!

P.S. Aišku, mano nuotraukos nėra tokios meniškos, kaip kituose maisto blog'uose, bet juk svarbiausia turbūt yra skonis. :)

2011 m. lapkričio 18 d., penktadienis

Cepelinų diena ir salotos su baklažanais

Sako, anksti kėlęs - nesigailėsi. Tad šį rytą, išvirtusi iš lovos pakankamai anksti, sugalvojau, kad diena neturi praeiti veltui ir aš šiandien noriu išvirti... cepelinų. Taip, taip, pačių tikriausių cepelinų su mėsa arba varške ir spirgučių padažu. O ką, manau, kiekviena lietuvė moteris tiesiog privalo mokėti virti cepelinus, tačiau prisipažinsiu, kad aš tik antrą kartą juos viriau savarankiškai (žinoma, neskaičiuojant tų kartų, kai padėdavau mamai juos virti). Taigi pasikonsultavau su mama dėl virtų ir nevirtų bulvių proporcijų cepelinų tešloje ir kibau į darbus. Mėsos įdarą ruošiau su kiaulienos faršu, svogūnais, česnakais ir petražolėmis, o varškę maišiau su kiaušiniu ir džiovintomis mėtomis. Prisimenu, tokį varškės įdarą gamindavo mano baba, pas kurią vaikystėje važiuodavom valgyti savaitgalio pietų. Tiesa, tada dar šalia cepelinų būdavo ir migdolinių sausainių bei skanaus limonado "Varpelis" arba "Tarchūnas". :) Šiandien limonado nebuvo, bet, manau, viskas pavyko - ant stalo garavo 6 cepelinai su mėsa ir 5 - su varške. Net neįveikėm visų...

Cepelinų nuotraukos nebus, nes labai jau norėjosi valgyti, tad ir fotografuoti nebuvo kada. O ir šiaip - negi kas nežino, kaip atrodo cepelinai. :) Už tai pasirausiau savo archyve ir šiandien pasidalinsiu salotų su baklažanais receptu. Paprastos ir gana lengvos salotos puikiai tinka vakarienei.


Sudėtis:
Pusė gūžės „Iceberg“ salotos
Baklažanas
100 g kietojo sūrio (aš dažniausiai naudoju sūrį "Prussia" - jame nėra visokių kietiklių ir standiklių, o ir skanus jis man)
2 pomidorai
Svogūnas

Užpilui:
3 skiltelės česnako
1 šaukštelis garstyčių
2 šaukšteliai sojų padažo
2 šaukštai alyvuogių aliejaus
Citrinos sulčių

Paruošimas:
Baklažaną nulupti, supjaustyti riekelėmis ir apkepti keptuvėje. Sudėti gabalėlius ant popierinio rankšluosčio, kad susigertų riebalų perteklius. Į lėkštę priplėšyti salotų lapų, svogūną supjaustyti plonais pusžiedžiais, pomidorą – skiltelėmis. Ant salotų lapų sudėti pomidorus, svogūnus ir dar šiltus apkeptus baklažanus. Užtarkuoti kietojo sūrio. Užpilui česnaką smulkiai supjaustyti, užpilti sojų padažu, aliejumi. Įdėti garstyčias, įspausti šiek tiek citrinos sulčių ir gerai išmaišyti. Užpilu pagardinti salotas prieš pat patiekiant. Skanaus!

Beje, tik noriu pastebėti, kad daugelio mano receptų proporcijos yra tokios, kad paruoščiau 2 porcijas patiekalo. Todėl, jei jums reikalingas didesnis kiekis, didinkite viską proporcingai.

2011 m. lapkričio 17 d., ketvirtadienis

Pirmas skanumynas - tortas su obuoliais

Vis dar kupina entuziazmo ir ta proga, kad šiandien mano vardo diena, pristatau savo pirmąjį skanumyną - tortą su obuoliais. Tiesa, kepiau tą tortą šiek tiek kita proga, bet, kol dar obuoliai puikiai guli dėžutėse ir nesuvyto, siūlau išsikepti.


Tešlai reikės:
200 g sviesto
Stiklinė miltų
Pusė stiklinės cukraus
Vanilinis cukrus
Pusė šaukštelio kepimo miltelių
1 kiaušinis
Sauja gliaudytų ir pakepintų saulėgrąžų sėklų

Kremui:
200 ml riebios grietinėlės
3 šaukštai cukraus
Vanilinis cukrus
1 šaukštas želatinos

Obuolių uogienei:
3-4 dideli obuoliai
Pusė stiklinės cukraus
Šlakelis vandens

Pirmiausia pasiruošti obuolių uogienę. Nulupti ir griežinėliais supjaustyti obuolius. Sudėti gabalėlius į nedidelį puodą, užpilti cukrumi, įpilti šiek tiek vandens ir uždengus virti apie 10-15 min., kol obuoliai suminkštės. Maniškiai obuoliai gana standūs ir nesukrito, tačiau kai kurių rūšių obuoliukai po tokio virimo virsta koše. Bet tai nėra blogai. :) Išvirusią uogienę atvėsinti. 

Tešlai į indą supilti miltus, cukrų, kepimo miltelius, vanilinį cukrų. Įdėti iš šaldytuvo ištrauktą sviestą (galima keisti margarinu) ir viską peiliu kapoti tol, kol viskas virs trupiniais. Tada įmušti kiaušinį ir gerai išminkyti tešlą. Paruoštą tešlą keletui valandų dėti į šaldytuvą.
Gerai atšaldytą tešlą padalinti į tris dalis ir iškočioti nestorus lakštus. Ant vieno iš lakštų užbarstyti saulėgrąžas ir jas šiek tiek įspausti į tešlą. Tešlos lakštus dėti į kepimo skardą ant kepimo popieriaus ir kepti įkaitintoje iki 180-200 laipsnių temperatūros orkaitėje, kol lakštai įgaus gražų gelsvą atspalvį. Iškepusius lakštus atvėsinti. Atvėsę jie tampa kieti ir trapūs. 

Kremui grietinėlę išplakti su cukrumi ir vaniliniu cukrumi. Želatiną užpilti šlakeliu vandens ir, kai ji išbrinks, ant silpnos ugnies pakaitinti, kol želatinos grūdeliai ištirps. Atvėsintą želatiną plona srovele supilti į plakamą grietinėlę. 

Iš lakštų ir kremo bei uogienės formuojame tortą. Dedame vieną tešlos lakštą, aptepame kremu, dedame kitą (su saulėgrąžomis) – aptepame uogiene ir, galiausiai, trečias lakštas aptepamas kremu. Tortą galima puošti obuoliais arba iš plaktos grietinėlės kremo pašiaušti „ragelius“. Tortą dėti į šaldytuvą bent kelioms valandoms, kol kremas sustings.


Štai koks grožis man gavosi. O ir skanumas neišpasakytas. Net mano vyras, kuris paprastai saldumynų nevalgo, suvalgė gabalėlį ir klausė, kada vėl tokį kepsiu. :) Skanaus!

2011 m. lapkričio 16 d., trečiadienis

Sveiki atvykę į jaukius namus!


Šį gražų rudenį, kuris mano džiaugsmui net nesiruošia baigtis, pagaliau prisiruošiau pradėti rašyti blog'ą. Šiuo metu daugiausia laiko praleidžiu namuose, todėl sukuosi po visus keturis jų kampus ir (pagal galimybes) vis ką nors gaminu. Ir čia kalbu ne tik maistą! Štai, pririnkusi nukritusių klevo lapų, susukau šias rožes. Beje, išmokiau šito darbelio ir savo vyrą - trys iš šioje nuotraukoje esančių rožių yra jo darbas. :) Taigi pradedu rašyti apie tai, kas namie sukuria tą neapsakomą jaukumo jausmą.

Žinoma, šiame blog'e dažniausiai bus galima rasti kokio skanaus patiekalo receptą, bet kartu tikiuosi ir pasidalinti savo mintimis apie įvairius rankdarbius, išgirstas geras idėjas. Sako, kartais svečio teisėmis čia rašys ir mano sesuo. :)
Taigi, gero skaitymo!