2015 m. sausio 23 d., penktadienis

Varškėčiai su manais

Kaip ir visi vaikai, maniškis neatsisako blynų. Dažniausiai kepame plonus lietinius blynelius, tačiau kartais šaldytuve liūdi koks pakelis varškės, tad ruošiame varškės apkepą garų puode arba varškėčius. Geriausių varškėčių recepto dar nesu atradusi, bet bandau įvairius variantus. Šiandien dalinuosi skaniu eksperimentu - varškėčiais su manų kruopomis ir bananais. Tiesa, banano nelabai jaučiasi, nes jis tešloje sutrintas. Pabandykite.


Sudėtis:
200 g varškės
1 kiaušinis
1 gerai prinokęs bananas
Keli šaukštai manų kruopų
Pora valg. šaukštų miltų
Žiupsnelis druskos

Paruošimas:
Bananą gerai sutrinti ir sumaišyti su varške. Įmušti kiaušinį, įberti druskos ir permaišyti. Tada suberti manų kruopas, miltus, išmaišyti ir tešlą palikti apie 15-20 minučių pastovėti. Per šį laiką manų kruopos šiek tiek išbrinksta ir tešla pasidaro standesnė. Svarbiausia, nedėti manų kruopų tiek, kad tešla būtų kieta.
Kai tešla pailsi, kepti blynelius keptuvėje su aliejumi.
Patiekti su uogiene, šviežiomis uogomis ar grietine. Skanaus!

2015 m. sausio 22 d., ketvirtadienis

Salotos su topinambais

Topinambai - tai tokios žieminės bulvės, kurias galima valgyti tiek žalias, tiek termiškai apdorotas. Žalios, man asmeniškai, netgi skanesnės - su vaiku mėgstam pagraužti po gabaliuką. Be to, sako, kad juose daug vitaminų ir kitų vertingų medžiagų. O svarbiausia, šios bulvės ilgą laiką negenda ir lieka šviežios. Mano šaldytuve vis dar yra nedidelis maišelis topinambų iš tėvų sodo ir, kai tik apie tai prisimenu, topinambas atsiduria salotose. :)

Šį kartą paprastos daržovių salotos.


Sudėtis:
2 morkos
2 topinambų gumbai
Pusė ilgo agurko
Skiltelė česnako
Pusė mažo svogūno
Krapai
Apelsino sultys
Alyvuogių aliejus
Druska

Paruošimas:
Morkas, topinambus ir agurką sutarkuoti. Įspausti česnako skiltelę, o svogūną supjaustyti labai plonais pusžiedžiais. Krapus susmulkinti, įmesti į daržoves. Užpilui sumaišyti aliejų bei apelsino sultis, įberti druskos ir gerai išmaišyti. Užpilą pilti ant daržovių ir gerai išmaišyti.
Skanaus! Salotos tinka prie bet kurio karštojo patiekalo ar tiesiog bulvių košės.

2015 m. sausio 19 d., pirmadienis

Aguonų pienas

Šventės jau baigėsi, bet aš nespėjau apie jas parašyti. Savo Facebook paskyroje dalinausi mūsų Kūčių stalo nuotrauka ir rašiau, kad šiemet (tiksliau praėjusiais metais) pirmą kartą ruošiau Kūčių stalą pati. Taip jau išėjo, kad mūsų mažasis apsirgo ir tą dieną dar buvome namie, bandydami nugalėti slogą ir kosulį. Bet tai buvo įdomi patirtis ir ant mūsų stalo puikavosi reikiamas skaičius patiekalų. Netgi gaminau tradicinę Kūčią (iš mirkytų grūdų su aguonomis ir medumi) bei aguonų pieną.


Žinoma, koks Kūčių stalas be spanguolių kisieliaus ar burokėlių bei raugintų kopūstų mišrainės? Dar buvo ir silkės su keptomis morkomis bei svogūnais, žalių burokėlių salotos su anakardžių majonezu, salotos su brokoliais ir lašiša ir, aišku, mūsų su mažuoju kepti kūčiukai.

Labiausiai man patiko gaminti kūčiukus ir aguonų pieną. Tiesą sakant, mano mama jo negamindavo, o prieš porą metų mano pirmasis bandymas jį pagaminti buvo nesėkmingas. Tad ir dabar nelabai ko tikėjausi. O pasirodo, viskas labai paprasta ir rezultatas geras. Net mūsų 3,5 metų pyplys gėrė tą pieną su didžiausiu malonumu.

Aguonų pienui reikia tik aguonų ir vandens. Aguonas užplikiau verdančiu vandeniu ir palikau porą valandų pastovėti. Po to aguonas nuploviau, sudėjau į virtuvinį plaktuvą-kokteilinę, gausiai užpyliau vandeniu ir plakiau, kol skystis pradėjo baltuoti. Tada viską nukošiau per merliuką ir štai - pienas paruoštas. Paskaninimui galima įdėti truputį medaus ar agavų sirupo.


Tokiu pat būdu ruošiami pienai iš riešutų. Tik juos mirkyti reikia ilgiau.Manau, aguonų pienas gali būti geriamas ne tik per Kūčias. Tiesa, labai skanu yra plakti kokteilius su tokiu pienu - aguonų ar riešutų.
Skanaus!

2015 m. sausio 17 d., šeštadienis

Indiški pyragėliai su daržovėmis - samosa

Jau antrą kartą gaminu indiškus pietus namuose ir vaišinu tais patiekalais ne tik vyrą ar vaiką, bet ir tėvus bei sesės šeimą. Pirmą kartą gaminau papadamus su padažu bei du karštuosius patiekalus - panyrą daržovių bei prieskonių sviestiniame padaže ir krevetes su moliūgais kokosų pieno padaže.


Viską patiekiau su Basmati ryžiais ir šviežių daržovių salotomis.

Šiandien buvo indiškų pietų antrasis dublis, kai šalia kai ragautų papadamų bei panyro padaže gaminau jogurto gėrimą Lassi su prieskoniais bei kepiau pyragėlius - Samosas.

Ilgai užtrukčiau, jei dabar rašyčiau visų patiekalų receptus, tad šį kartą pasidalinsiu tik tuo, kaip gaminti Samosas.


Indijoje šių pyragėlių galima rasti beveik visur - gatvėse, mažose kavinukėse šalies šiaurėje ar pietuose. Juos patiekia su padažu - dažniausiai pagamintu iš kalendros ir mėtos su trupučiu vandens, aliejaus ir prieskonių. Lietuvoje juos valgant galima paeksperimentuoti padažais - gal tiktų azijietiškas saldžiai aštrus česnakų ir čili pipirų padažas, o gal aštroka Adžika.

Receptas paprastas ir pagaminama gana lengvai. Žinoma, jei jums patinka minkyti ir kočioti tešlą, tada tikrai sunkumų nekils. Mano mažasis padėjėjas, nuo ryto norėjęs man padėti, reikiamu momentu atėjo į virtuvę, pažiūrėjo ir nusprendė, kad "Čipoliną" žiūrėti yra svarbiau.

Sudėtis:
Tešlai:
150 g miltų
~50 g lydyto sviesto (aišku, indusai sakytų, kad geriausia naudoti Ghee sviestą)
Šiek tiek šilto vandens

Įdarui:
4-5 bulvės
Sauja žalių žirnelių (aš naudojau šaldytus)
Keli žiedinio kopūsto žiedynai
Kalendros lapelių
Prieskoniai:
Druska
Garstyčių sėklos
Maltas imbieras
Kumino sėklos
Maltas muskato riešutas
Juodieji pipirai, čili pipirai
Maltos ožragės
Cinamonas
[vietoj visų prieskonių galima naudoti specialius indiškų patiekalų prieskonių mišinius]

Aliejaus arba sviesto Ghee pyragėlių kepimui

Paruošimas:
Pirmiausia, paruošti tešlą. Sviestą išlydyti, nugriebti susidariusias putas. Į dubenį suberti miltus, į juos supilti lydytą sviestą, sumaišyti ir įpylus šiek tiek vandens suminkyti tvirtą, bet nelabai kietą tešlą. Tada tešlą bent 30 min. palikti pailsėti. Sako, tada ji tampa elastingesnė ir su ja maloniau dirbti.
Tuo tarpu, kol tešla ilsisi, paruošti įdarą. Bulves nuskusti ir supjaustyti nedideliais kubeliais. Į keptuvę pilti aliejaus (arba Ghee sviesto), suberti prieskonius (išskyrus druską) ir šiek tiek pakepinti. Tada dėti bulvių kubelius ir kepinti, kol pradeda minkštėti. Sumesti šaldytus žirnelius ir smulkiai supjaustytą žiedinį kopūstą, kepinti, kol daržovės suminkštėja. Pagardinti druska. Kai daržovės iškepa, sumesti smulkiai sukapotus kalendros lapelius ir išmaišius palikti atvėsti.  
Įdarui atvėsus formuoti pyragėlius. Tešlą iškočioti labai plonai, supjaustyti trikampiais. Vieną tešlos kraštą sulipdyti kaip piltuvėlį, į vidų dėti įdaro ir kitą kraštą sulipdyti suformuojant trikampį.
Keptuvėje ar giliame puode įkaitinti aliejų ir jame kepti samosas. Galima kepti jas ir gruzdintuvėje. Užtenka kepti tiek, kol gražiai apskrunda tešla.
Skanaus!

2015 m. sausio 8 d., ketvirtadienis

Trinti svarainiai su medumi

Šiuo receptu dalinuosi truputį pavėluotai - juk dabar ne svarainių metas. Bet, jei kas nors juos laikote vėsiame rūsyje ir kartas nuo karto išsitraukiate po vieną ar kelis sugraužti, tai traukite tų svarainių daugiau.

Kadangi praėjusiais metais mano tėvai sode priaugino daug svarainių, tad pjaustyti juos ir užpylinėti cukrumi jau buvo išsekusi kantrybė. Todėl pasinaudojau Gražinos Gum žaliavalgišku patarimu - svarainius sutrinti su medumi.


Taigi imate svarainius, supjaustote juos gabalėliais ir trinate virtuviniu trintuvu (kitaip sakant, blenderiu) su skystu medumi. Gražina Gum siūlo palikti ir visas seklytes, bet aš kažkaip suabejojau, ar jos netaps karčios, todėl išėmiau.
Tokius sutrintus svarainius sukrėsti į indelius ir kišti į šaldiklį. Prieš skanaujant atšildyti. Arbata iš tokių svarainių tikrai jus sušildys šaltais žiemos vakarais.
Skanaus! Būkite sveiki!

2015 m. sausio 7 d., trečiadienis

Spanguolių ir kriaušių putėsiai

Šį desertą gaminau Kūčių vakarienei, bet jis tikrai tiks ir bet kuriai dienai. Ypač žiemos metu, kai spanguolės, rodos, tokios gardžios. O ir patiekalui pagaminti reikės vos kelių minučių (neskaičiuojant to laiko, kurį putėsiai praleis šaldytuve) ir kelių produktų.

Tiesa, aš naudojau želatiną, kad putėsiai būtų standesni, bet labai norėčiau išbandyti agar agarą kaip želatinos pakaitalą. Tada šį patiekalą visai būtų galima vadinti veganišku ir žaliavalgišku. Man šis patiekalas patiko, gaminsiu tikrai ne kartą.


Sudėtis:
150 g spanguolių
1 didelė ir gerai prinokusi kriaušė
Keletas valg. šaukštų agavų sirupo
1 valg. šaukštas želatinos
2 valg. šaukštai vandens

Paruošimas:
Želatiną užpilti trupučiu vandens ir palikti išbrinkti. Virtuviniu trintuvu sutrinti spanguoles ir nuluptą kriaušę (žinoma, be sėklų), į trintuvą įpilti agavų sirupą ir permaišyti.
Želatiną truputį pakaitinti, kol grūdeliai ištirpsta (tik neužvirinkite) ir supilti ją į trintas spanguoles ir kriaušes. Viską išmaišyti, supilstyti į indelius ir dėti į šaldytuvą. Po geros valandos jau galima valgyti. Nebūčiau valgiusi šio deserto Kūčioms, tai turbūt dar būčiau užsidėjusi plaktos grietinėlės. Gaivu, skanu, žiemiška.
Skanaus!

2015 m. sausio 5 d., pirmadienis

Pikantiški riešutai su indiškais prieskoniais

Kasmet prieš Kalėdas artimiesiems gaminu valgomas dovanas. Dažniausiai tai būna saldumynai. Bet šiemet, tiksliau, praėjusiais 2014 metais, pagalvojau, kad reikia ir ko nors pikantiško. Tuo labiau, kad ne tik aš mūsų šeimoje gaminu skanėstus, bet ir mano sesuo bei mama. Taigi norėdama išsiskirti tarp saldžių gardumynų pagaminau riešutėlius su pikantiškais indiškais prieskoniais.

Tiesa, indiški prieskoniai dabar vėl grįžo į mūsų virtuvę, nes pavasarį ruošiamės keliauti į šią šalį. O kadangi keliausime ten ne pirmą kartą (aš - antrą, o mano vyras - netgi ketvirtą) ir su didesne kompanija, tad ir bendražygius reikia paruošti indiškiems skoniams. Apie indiškus valgius dar parašysiu, nes mūsų būsimiems turistams ruošiau net pietus su indiškais skoniais, kad jie geriau įsivaizduotų, kur keliaus. Rodos, niekas neišpeikė, o panyras su padažu netgi ir patiko. Bet dabar apie riešutėlius. :)


Sudėtis:
Riešutai (migdolai, žemės riešutai, anakardžiai)
1 kiaušinio baltymas
Prieskoniai (aš naudojau indiškus Tikka masala)
Druska


Paruošimas:
Kiaušinio baltymą išplakti iki standžių putų. Į plakinį suberti riešutus ir gerai išmaišyti. Tada suberti prieskonius, druską ir vėl permaišyti, kad visi riešutai apkibtų prieskoniais. Riešutus suberti į kepimo skardą vienu sluoksniu ir kepti 200-220 laipsnių temperatūros orkaitėje apie 20-25 min. vis pamaišant. Stebėkite, kaip kepa riešutai - anakardžiams reikia mažiau laiko, migdolai gali kepti ir ilgiau. Pamaišykite, paragaukite ir tikrai žinosite, kada jau riešutai paruošti.
Puikus užkandis! O jei supakuosite į popierinius maišelius, užklijuosite lipduką su riešutėliu, tai ir dovanoti tokius ne gėda. Aš kalėdiškai klijavau nertas vąšeliu snaiges.
Skanaus!

2015 m. sausio 4 d., sekmadienis

Su šventėmis!

Šventės jau baigėsi, bet sako, kad iki Trijų karalių sveikinti dar galima. Tad sveikinu visus švenčių proga ir linkiu, kad Nauji metai atneštų tik gerus pokyčius, naujus skonius, neaprėpiamus tolius ir kvapą gniaužiančius įspūdžius.


Kita vertus, Nauji metai - tai puiki proga sustoti ir, įvertinus pasiekimus, nusimatyti naujus tikslus. Galbūt kažkas pasiryžta pagaliau susitaupyti pinigų kokiam pirkiniui, kitas - atsisakyti žalingų įpročių, trečias - pradėti sportuoti, o gal kas nors nori labiau pasistengti dėl artimo žmogaus ir džiuginti jį kasdien mažomis maloniomis smulkmenomis. Visi tikslai, kurie skatina mus tobulėti, yra geri. Nors mano manymu, pirmiausia, reikia pažvelgti į save. Praėjusiais metais pasižadėjau nebemeluoti sau - nebemeluoti, kad viską spėju ir visur galiu sudalyvauti, visiems kažką įsipareigoti padaryti, pagelbėti ir panašiai. Ir pažadą sau ištesėjau - atsisakiau keleto tokių veiklų, kurios nebuvo nei malonios, nei naudingos, o tik vogė mano laiką ir energiją.

O šiemet aš išsikėliau sau dar drąsesnius tikslus ir poros jų kol kas net neminėsiu. Bet dar du mano tikslai yra labai realūs, skatinantys pasistengti ir, tikiu, prisidės prie mano sveikesnio gyvenimo būdo bei pačios sveikatos. Rodos, ir taip stengiamės gyventi sveikai, bet šiemet pasiryžau:

1. Kas dvi savaites vieną dieną skirti "iškrovai" - galbūt pradėsiu nuo žaliavalgiškos dienos, vėliau turėsiu sulčių dieną, o galiausiai nusiteikiau ir po dieną pabadauti. Manau, organizmui reikia pailsėti nuo tokio darbo, kurį užkrauname valgydami. Ir kiek žinau žmonių, badaujančių po dieną, jie visi yra energingi, žvalūs ir puikiai jaučiasi. Tad tikslas yra, pradedam vykdyti!

2. Kitas tikslas jau buvo kadaise išsikeltas, bet vis paslysdavau jo siekdama - tai išgeriamos kavos kiekio mažinimas ir galiausiai atsisakymas.Suprantu, kad tai malonus ritualas, kurio ryžtuosi atsisakyti, bet vieną ritualą reikia keisti kokiu kitu - sveikesniu. Šį pažadą pradėjau vykdyti dar net prieš naujuosius ir dabar per dieną išgeriu daugiausia vieną puodelį baltos kavos. Tęsiam toliau!

Šiuos du tikslus, esu tikra, įgyvendinsiu. Dėl kitų 2-3 reikės pasistengti daugiau. :) O kokie jūsų tikslai šiemet? Iš tiesų - dabar pats geriausias laikas keistis ir keisti savo gyvenimą, save supančią aplinką. Ir pradėti reikia nedelsiant. Nelaukiant kol vyras, žmona, mama, tėtis ar draugai primins apie pažadus. O kam? Tam, kad patys būtume sveikesni, tobulėtume, mokėtume džiaugtis mažais dalykais kasdien, atrastume naujus kvapus ir skonius, koptume į naujas savo gyvenimo viršūnes...

Praėjusiais metais buvau seminare apie kalbą ir mūsų tariamų žodžių galią. Ten išgirdau vieną mintį, kuri mane labai sužavėjo ir vis priverčia susimąstyti, ką kalbu ir galvoju. Visata - tai kopijavimo aparatas! Tik pamanykite: ką siunčiate, tą kaip tikslią kopiją gaunate atgal. Tad siųskime į Visatą tik teigiamas mintis, teigiamas emocijas ir gaukime tai atgal.

To ir linkiu šiais metais! Sėkmės!